Fagus sylvatica (Buk lesní)

Kód: 3000/OBAL.
119 Kč
jsem skladem (>5 ks)
Buk lesní je vhodný pro výsadbu živých plotů. Prodejní velikost obalované sazenice je 30 - 45 cm.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Buk lesní je naše domácí listnatá opadavá rostlina rozšířená téměř po celém území. Jednotlivé stromy dosahují výšky i přes 40 metrů, výška živého plotu je korigována řezem. Listy jsou eliptického tvaru s celokrajným zvlněným okrajem. Na líci jsou lesklé zelené, na rubu světlejší, místy pýřité. Na podzim barví od žluta do žlutohněda. Část suchých listů si ponechává i přes zimu, čímž vytváří částečnou pohledovou clonu.


Kvete v dubnu až květnu, plodem jsou trojboké nažky (bukvice) uzavřené v ostnité číšce. Nejlépe roste na středně vlhkých, propustných půdách s dostatkem živin. Nesnáší půdy zamokřené, ulehlé, ani suché, písčité. Na světelné podmínky je nenáročný, má vysokou toleranci vůči zastínění.


Řez živého plotu se provádí 1-2 x ročně, a to poprvé koncem června, případně podruhé koncem února. Pro založení živého plotu doporučujeme sázet ve trojsponu, plot se tak lépe zapojí a bude působit hustějším dojmem.


Prodáváme ve formě obalované saznice, tzn. s kořenovým balem narostlým ve speciálním kontejneru. Sazenici je vhodné co nejdříve zasadit.