Acer pseudoplatanus (Javor klen)

Kód: 3001/OBAL.
110 Kč
jsem skladem (>5 ks)
Rychle rostoucí listnatý opadavý strom dorůstající běžné velikosti 15 - 30 m (podle umístění). Prodejní velikost obalované sazenice je 50 - 70 cm.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Javor klen je vysoký (15 - 30 m), majestátní strom používaný ve stromořadích, parcích i ve volné přírodě, kde se obnovuje zeleň se záměrem vyvážit poměr mezi listnatou a jehličnatou kulturou. Zejména pak na místech s mělčí nebo suťovou půdou. Nese dlanitě pětiklanné listy o rozpětí 10 - 20 cm s nepříliš hlubokými laloky. Svrchní strana je středně tmavě zelená, nepříliš lesklá a rub bývá velmi světlý, v mládí jemně plstnatý a později lysý, ale vždy nabízí atraktivní kontrast rubu a líce, čehož si všimnete pokaždé, když do nich zafouká vítr.


Řapíky bývají žluté, oranžové až červené. Javor klen roste rychle (40 - 60 cm za rok) a stromy v zápoji a v omezeném prostoru mají vejčitou až oválnou korunu s vystoupavými větvemi. Zatímco stromy neomezené jak na kořenech, tak i v prostoru se brzy rozkládají do přibližně stejné šířky jako výšky. I přes rychlý růst se dobře větví a mladé stromy nebývají řídké. Brzy nabídnou příjemný stín pod jejich korunami.


Javor klen nevyžaduje žádnou údržbu a jakmile jej dobře vysadíte, už se pouze těšíte z jeho spolehlivého růstu. Potřebuje pevnou oporu (zavětrovací úvaz) na první 3-4 roky po výsadbě. Nemá zvláštní nároky na půdu, většinou poroste téměř v každé, dobře odvodněné půdě na plném slunci i v polostínu. Je odolný vůči všem rozmarům počasí a najdete jej spokojeně rostoucího i na velmi exponovaných horských lokalitách, kde se dožívá vysokého stáří. Jeho kořeny nemají tendenci vystoupat nad povrch ani narušovat komunikace a zídky, ale pro dobrý růst doporučujeme dopřát mu volný prostor alespoň 2 metry od kmene.


Většinou se nestříhá, protože se používá tam, kde jeho velikost vyžadujeme, ale lze prořezávat, případně krátit tzv. pollardingovým řezem (na koleno), vždy v bezmrazém období zimy, kdy nemají mízu.


Prodáváme ve formě obalované saznice, tzn. s kořenovým balem narostlým ve speciálním kontejneru. Sazenici je vhodné co nejdříve zasadit.