Alnus glutinosa (Olše lepkavá)

Kód: 3004/OBAL.
89 Kč
jsem skladem (>5 ks)
Olše lepkavá je opadavý strom vhodný do vlhčích oblastí. Jeho růst je poměrně rychlý, v dospělosti dosahuje výšky 10 - 20 m. Prodejní velikost obalované sazenice je 45 - 55 cm.

Detailní informace

Detailní popis produktu

V Evropě přirozeně se vyskytující strom vhodný spíše do vlhčích oblastí. Jeho růst je poměrně rychlý, v dospělosti dosahuje do výšky 10 - 20 m. Korunu má polootevřenou, kuželovitou až oválnou. Listy jsou střídavé, obvejčité, s tupou špičkou, dosahují do délky 10 cm, mají lesklou, tmavě zelenou barvu. Mladé větve jsou purpurově šedé barvy, později jen šedé.


Samičí jehnědy jsou spíše nenápadné, samčí jsou hnědožluté barvy, asi 7 cm velké. Plodem jsou křídlaté oříšky, které se objevují od září a na stromě se drží dlouho. Jedná se o silně a hluboko kořenící strom. Vyžaduje úrodné půdy, vlhké, nebo mírně vlhké, dobře propustné, s kyselým až neutrálním pH. Na suchých místech, nebo místech s vysokou podzemní vodou roste velmi špatně. Preferuje slunná stanoviště. Koření hluboko a odolává tak díky tomu i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Roste rychle i na chudších stanovištích, lze využít při rekultivacích, snáší dobře řez, možno ji tvarovat do živých stěn. Nesnáší půdy kyselé, je značně odolná ke klimatickým výkyvům, ve zpevněných plochách ovšem neprospívá. Pyl je silně alergenní.


Ideální je pro velké zahrady, parky, k lemování silnic a cest


Tato krajinotvorná dřevina se vyskytuje zvláště na březích vodních toků, kde spolu s dalšími keři a stromy plní zpevňující funkci. Mohou se jí osazovat i průmyslové oblasti, poněvadž docela dobře snáší znečištěné ovzduší.


Prodáváme ve formě obalované saznice, tzn. s kořenovým balem narostlým ve speciálním kontejneru. Sazenici je vhodné co nejdříve zasadit.